طراحی وب سایت حرفه ای

English
فارسی
ثبت نام
ورود
امروز : سه شنبه ۳ مهر ماه ۱۳۹۷
تقویم
برچسب ها
روسیه - آمریکا - سوریه - تسلیحات - عربستان مناظره - هیلاری کلینتون - دونالد ترامپ - انتخابات آمریکا مایکروسافت - اپل - استراتژی سوریه - آمریکا - روسیه ایران - ایتالیا - مدیترانه - پایگاه نظامی 624283 آمریکا - عربستان - کنگره آمریکا - تروریسم - وتو یاهو - هک - ورایزون ایران - پول شویی - تروریسم - روحانی ماه سیاه - پدیده - ماه شیمون پرز - اسراییل دونالد ترامپ - کنگره آمریکا - سلاح هسته ای اوپک - بازار نفت - عربستان - ایران - تولید نفت - توافق مایکروسافت - میلیونر - ثروت ایران - اسرائیل - شیمون پرز - نتانیاهو یاهو - حمله سایبری - سرقت اطلاعات عربستان سعودی - حج - هزینه روادید - کسری بودجه ستاد اجرایی فرمان امام مایکروسافت - سرفیس فون - اپل - آیفون عربستان سعودی - آمریکا - ایران - خاورمیانه اینترنت اشیا - پردازش ابری - امنیت سایبری جان کری - هیلاری کلینتون - جایزه نوبل تکنولوژی - عکاسی - دوگ منوز عزاداری - زباله - محرم مناظره - معاون اول رییس جمهور - انتخابات آمریکا روسیه و سوریه - آمریکا و روسیه - سوریه عربستان سعودی - مانور - ایران - خلیج فارس گوگل - گوشی هوشمند - پیکسل روسیه و سوریه - آلمان - اتحادیه اروپا - تحریم

حکم زندان رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی جریمه مالی می‌شود؟

چهارشنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۶
اندازه قلم :
👈 طراحی وب سایت 👉

با توجه به رویه بین المللی مشهور که در مقابل نقض کپی رایت، جرایم سنگینی وضع می‌‌شود و در بازدارندگی تاثیر چشمگیری دارد، به ویژه در پرونده‌های نقض کپی رایت، بر روی مباحث مالی تمرکز شود و با تعیین غرامت‌های سنگین، علاوه بر جبران آثار وقوع کپی رایت برای شاکی، پیام روشنی به سایر ناقضین داده شود.


رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی به اتهام سرقت ادبی با شکایت اردلان سرفراز ترانه‌سرا به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند؛ مدل محکومیتی که در صورت تبدیل شدن به جرایم نقدی قابل توجه، کارکرد موثرتری دارد و برای شاکی چنین پرونده‌هایی نیز زمینه کسب منافع مالی و جبران ضرر را دارد و می‌توان گفت به قوانین مرسوم بین المللی و حتی قوانین اسلامی که هدف جبران ضرر به اندازه آسیب و تبعات آسیب است، نزدیک‌تر است.

اردلان سرفراز ترانه‌سرای ایران علیه سه خواننده داخلی به دلیل استفاده بدون اجازه از دو ترانه‌اش شکایت کرده که دادگاه بدوا رای به دو سال حبس تعزیری این خوانندگان داده است. علی لهراسبی و رضا صادقی ترانه سوغاتی از اردلان سرفراز را خوانده و منتشر کرده بودند که رضا صادقی در یادداشتی عنوان کرده بود این اثر را به شکل زمزمه وار و دلی خواندم.
 
صادقی گفته است: «دو سال پیش در کانال تلگرامم صوتی منتشر شد که این قطعه در حد یک گیتار زدن و خواندن چهار بیت از شعر «سوغاتی» آقای سرفراز بود. در این صوت تلگرامی حتی صدای محیط و در و دیوار نیز شنیده می‌شود. اما انگار ایشان وامصیبتا سر داده که سرقت ادبی انجام شده است. آن‌طور که من شنیده‌ام، البته مطمئن نیستم دوست عزیزم آقای لهراسبی این کار را تنظیم و ارایه کرده است.»
 
این خواننده در عین حال بستر لازم برای رضایت گرفتن از اردلان سرافراز را فراهم کرده و گفته است: «...تا جایی که من پرس و جو و اطلاع پیدا کرده‌ام خود آقای سرفراز در این کار زیاد مداخله نداشته‌ است، بلکه برادرش با وکالتی که از او دارد اقدام به شکایت کرده است...  با نقطه نظرها و افکار آقای سرفراز هیچ سنخیتی ندارم اما در جایگاه پیرمرد جا افتاده ادبیات مملکت برای او احترام قائل هستم. الان هم بندرعباس هستم و آخر مهر به تهران می‌آیم.»
 

 
البته از نظر قوانین بین المللی نیز دفاعیات رضا صادقی مسموع نیست. برای درک حساسیت در کپی رایت، باید اشاره کرد که بخشی از فیلم «مادر قلب اتمی» که آهنگ پینک فلوید توسط بازیگران در آن همخوانی می‌شود، به واسطه عدم کسب مجوز و کپی رایت اثر، توسط یوتیوب بی‌صدا شده است!
 
در راستای این دعوا، دادگاه با شکایت سرفراز این خوانندگان را احضار کرده بوده اما علی‌رغم دعوی آنها‌ در جلسه حضور پیدا نکرده‌ و نهایتا دادگاه بنابر ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب 1384،‌ هریک از متهمین را به تحمل 2 سال حبس تعزیری محکوم کرده است. البته این حکم از سوی دادگاه بدوا صادر شده و با اعتراض امکان تجدیدنظر در رای صادره وجود دارد.  
 
در رای دادگاه آمده است: «در خصوص اتهام آقایان۱- رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی مبنی بر مشارکت در سرقت ادبی حسب شکایت آقای اردلان سرفراز بدین شرح که مشتکی عنهم ترانه ای به نام سوغاتی و غزلی با عنوان محتاج را که توسط شاکی پرونده سروده شده است را بدون کسب اجازه از ایشان اجرا و پخش کرده و در فضای مجازی عرضه نموده اند. علیهذا دادگاه با عنایت به شکایت شاکی خصوصی آقای اردلان سرفراز با وکالت آقای صالح دادگر، ملاحظه مستندات و ابرازی شاکی، نظریه کارشناس رسمی دادگستری که بلحاظ عدم حضور متهمین مصون از ایراد و اعتراض باقی مانده است و عدم حضور متهمین علیرغم احضار و دعوی از طریق نشر آگهی و همچنین امعان نظر به مفاد کیفرخواست صادرهبزه انتسابی را محرز و مسلم دانسته و مستندا به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸ حکم به محکومیت هر یک از متهمین به تحمل ۲ سال حبس تعزیزی صادر و اعلام می گردد. رای صادره حسب مدلول مواد ۳۷۴ و ۳۷۵ قانون آئین دادرسی کیفری غیابی و ظرف مهلت قانونی بیست روز پس از تاریخ ابلاغ قابل واخواهی در همین دادگاه و سپس ظرف مهلت قانونی بیست روز پس از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدید نظر استان تهران می باشد.»
 
رای صادره با توجه به رویدادهای رخ داده صحیح و دقیق است و شاید به نوعی یکی از آرای موثر برای جلب توجه عمومی و همچنین هنرمندان برای رعایت حقوق عمومی است. با این حال سوای اینکه آیا این رای در دادگاه تجدیدنظر تایید یا نقض می‌شود، به قضات دادگاه‌ها پیشنهاد می‌شود در چنین پرونده‌هایی به جای در نظر گرفتن حبس، با هدف حبس زدایی و همچنین در راستای تامین منافع و جبران ضررهای مستقیم و غیرمستقیم شاکی، مجازات‌های مالی در نظر گرفته شود.
 
خوشبختانه قضات از اختیارات لازم برای تعیین سطح مجازات و تعیین مجازات‌های تکمیلی برخوردارند. با این اوصاف، با توجه به رویه بین المللی مشهور که در مقابل نقض کپی رایت، جرایم سنگینی وضع می‌‌شود و در بازدارندگی تاثیر چشمگیری دارد، پیشنهاد می‌شود به ویژه در پرونده‌های نقض کپی رایت، بر روی مباحث مالی تمرکز شود و با تعیین غرامت‌های سنگین، علاوه بر جبران آثار وقوع کپی رایت برای شاکی، پیام روشنی به سایر ناقضین داده شود.
لطفاً در مورد اخبار فوق ستاره بدهید :
آیا این خبر از نظر شما خوب بود؟

اخبار تکنولوژی
مقالات
برای اطلاع از آخرین اخبار مشخصات خود را وارد کنید.
ایمیل
موبایل
شرکت طراح نرم افزار
شرکت طراح نرم افزار پیشگام از سال 1379 فعالیت خود را در زمینه طراحی وب و برنامه نویسی با شرکت های دیگر آغاز نموده و در سال 1385 توانست با شماره ثبت 23483 فعالیت خود را با نام تجاری شرکت طراح نرم افزار پیشگام TNP  آغاز کند.
ارتباط با ما
دفتر مرکزی : تبریز - خیابان شریعتی جنوبی - بالاتر از تقاطع پاستور - پلاک 514 - طبقه اول

 
تلفن : 35578902 - 041
  35578903 - 041
شرکت طراح نرم افزار پیشگام طراحی وب سایت حرفه‌ای TNP Control Panel
Rated 4.5/4 based on 1 to 5
می خواهید عضو شوید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحیح وارد نمائید
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحیح وارد نمائید
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
شرکت طراح نرم افزار پیشگامشرکت طراح نرم افزار04135578902 tnp.co.irtnp.co.ir - فدح.زخ.هق - صصص.فدح.زخ.هق